Nowy klucz publiczny MF
Zaktualizowano dzisiaj klucz publiczny Ministerstwa Finansów stosowany do szyfrowania klucza symetrycznego szyfrującego pliki JPK. Poprzedni klucz był ważny do 28 lipca.
Zaktualizowano dzisiaj klucz publiczny Ministerstwa Finansów stosowany do szyfrowania klucza symetrycznego szyfrującego pliki JPK. Poprzedni klucz był ważny do 28 lipca.
Najważniejsze wprowadzone ostatnio zmiany w programie TaxMachine:
Ostatnia aktualizacja to głównie zmiany w podatkach wchodzące w życie 1 lipca 2022, dotyczą one już zaliczek za czerwiec 2022:
Dodatkowo wprowadzono liczne drobne ulepszenia w systemie pełnej księgowości, głównie chodzi o lepszą nawigację po oknie wprowadzania dokumentów księgowych.
Od początku lipca 2022 likwidowane są ulga dla klasy średniej i mechanizm rolowania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń, zastępuje je nowa stawka podatku 12%.
W zawiązku z tym po następnej aktualizacji w wersji testowej nowych płac opcje ulgi dla klasy średniej i wyliczania zaliczek wg zasad z 2021 (rolowanie zaliczek) będą usunięte. Prosimy nie sporządzać w testowym systemie "produkcyjnych" list płac i zleceń za miesiące wcześniejsze niż lipiec 2022, dla których niezbędne jest stosowanie tych dwóch mechanizmów.
Ostatnie aktualizacje to głównie udostępnienie testowej wersji nowego systemu płacowego, jest on obecnie dostępny tylko w wersji dla biur rachunkowych, docelowo będzie także w wersji profesjonalnej programu. Inne wersje programu nie będą miały tej funkcjonalności.
Inne ważniejsze ulepszenia:
Dodano nowy wzór e-deklaracji CIT-8(31) wraz z najczęściej używanymi załącznikami.
Trwają obecnie przygotowania do udostępnienia nowego systemu płacowego, który zastąpi wszystkie formularze list płac i rachunków do umów zlecenia i o dzieło. Będzie on zawierał nowe funkcje, których nie dało się wprowadzić w prostym systemie opartym na formularzach, w tym:
Pierwsza testowa wersja nowego systemu płacowego dla ograniczonej liczby użytkowników (tylko w wersji TaxMachine dla biur) powinna być dostępna w maju.
Finalna wersja nowego systemu płacowego będzie dostępna tylko w wersji profesjonalnej i w wersji dla biur programu TaxMachine, w niższych wersjach programu nowe płace nie będą dostępne.
Ostatnie aktualizacje to głównie ulepszenia w zakresie pełnej księgowości (księgi handlowe):
Dodano także do pomocy programu nowy temat wyjaśniający w jaki sposób wyznaczany jest dochód miesięczny do wyliczenia podstawy na ubezpieczenie zdrowotne właścicieli firm, podano przykłady które powinny rozwiać wątpliwości niektórych użytkowników:
https://pomoc.taxmachine.pl/wyliczanie-podstawy-zdrowotnego.html
Ostatnia aktualizacja zawiera także ulepszenie okna edycji składki zdrowotnej, dodano podgląd wyliczonego dochodu miesięcznego będącego podstawą do wyznaczenia podstawy składki zdrowotnej.
Program po dzisiejszej aktualizacji posiada obsługę najnowszej wersji pliku JPK_FA(4) z 17 lutego 2022 (http://jpk.mf.gov.pl/wzor/2022/02/17/02171/).
Ostatnie aktualizacje to głównie ulepszenia w zakresie wyliczania składek ZUS właścicieli. Obecnie dane do składek są pobierane wyłączenie z danych właściciela, usunięto pobieranie z firmy i poprzednich składek aby zminimalizować ryzyko błędów. Prosimy więc uzupełnić dane w oknie edycji właściciela, dodano w nim pola REGON, nazwy skróconej, kwotę przychodu z ryczałtu za poprzedni rok.
Dane można automatycznie skopiować z powiązanej firmy "osoby fizycznej", na wstążce jest dostępny przycisk.
W pomocy dodano tematy opisujące wyliczanie składek i eksport deklaracji DRA:
W wersji dla biur rachunkowych dodano opcję definiowania katalogu z własnymi wzorami wiadomości wysyłanych do klientów, katalog wskazuje się w oknie konfiguracji programu, zakładka "Ścieżki do własnych wzorów dokumentów". Własne wzory, utworzone na podstawie wzorów istniejących, należy wybrać w oknie edycji firmy - biura rachunkowego, zakładka "Biuro rachunkowe". Jeżeli zdefiniowano więcej niż jedno biuro w programie to szablony należy wskazać dla każdego z nich.
Szablony tworzymy poprzez skopiowanie istniejących z katalogu "email" w katalogu roboczym programu. Należy zmienić nazwę pliku i edytować wg własnego uznania, prosimy jednak uważać na kod zawarty w szablonach między znakami <% i %>, zmieniamy tylko elementy tekstowe. Prawie wszystkie szablony zawierają wersję HTML i tekstową, należy zmodyfikować obydwie bowiem program wysyła wiadomości w obydwu formatach.
Dzisiejsza aktualizacja przynosi duże zmiany do niedawno wprowadzonej funkcji wyliczania zdrowotnego. Funkcja została rozbudowana do pełnego przeliczania składek właścicieli, w tym społecznych i FP, dodano także generowanie plików ZUS KEDU z deklaracją ZUS DRA, można ją zaimportować do Programu Płatnika lub do ePłatnika na portalu PUE ZUS w celu wysyłki.
Zwracamy uwagę na konieczność przeliczenia dotychczas wygenerowanych składek zdrowotnych by uzupełnić brakujące elementy, w tym składki społeczne.
Samo przeliczanie zdrowotnego także zostało gruntownie przebudowane, można obecnie wyliczać zdrowotne jednocześnie dla wszystkich form opodatkowania w ramach jednej składki, jest to potrzebne w przypadku gdy ubezpieczony prowadzi działalności opodatkowane jednocześnie np. ryczałtem i wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Kartoteka właściciela dostała wiele dodatkowych pozycji niezbędnych do wyliczania nowych składek, prosimy sprawdzić czy podano w nich wymagane dane oraz dodać informacje o formach opodatkowania, kodzie tytułu ubezpieczenia i inne dane niezbędne do generowania ZUS DRA. Okno edycji właściciela dostało też opcję przenoszenia danych z kartoteki firmy, dzięki temu można szybko uzupełnić brakujące dane ZUS jeżeli wpisano już je w oknie edycji firmy.
W związku z tymi zmianami w wersji dla biur rachunkowych wyłączono "masową" wysyłkę składek ZUS do klientów z poziomu ich listy, obecnie wysyłka ta jest prowadzono z okna edycji składek właściciela. Wysyłane wiadomości zapisywane są pod firmą powiązaną z właścicielem, do wysyłki niezbędne jest więc zdefiniowanie udziału, bez niego i wskazania biura rachunkowego w powiązanej firmie wysyłka nie jest możliwa.
Ważne!
Prosimy zresetować ustawienia tabel w programie, jest to opisane na:
https://pomoc.taxmachine.pl/resetowanie-ustawien.html
Wprowadzono dużo zmian do tabeli składek ZUS i bez resetu zapisanych ustawień może się ona błędnie wyświetlać, kolumny mogą być w niewłaściwej kolejności lub być przyporządkowane do błędnych grup.
Szersze omówienie nowych funkcji pojawi się jutro w pomocy do programu.
Czekamy na ewentualne uwagi.
Dodano nowy temat w pomocy objaśniający wyliczanie składki zdrowotnej od stycznia 2022. Prosimy się z nim zapoznać:
https://pomoc.taxmachine.pl/skladki-zdrowotne-2022.html
Wersja dla biur rachunkowych nie ma jeszcze wysyłki składek do klientów wyliczanych według nowych zasad, będzie to dodane w tym tygodniu.
Udostępniono dzisiaj aktualizację programu TaxMachine PITy 2021/2022, najnowsza wersja zawiera działający Kreator PIT dla zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.
Po tej aktualizacji darmowy program do PIT jest już prawie kompletny jeżeli chodzi o funkcje, nie ma jeszcze broszur informacyjnych, będą dodane gdy MF je udostępni. Po następnej aktualizacji uruchomiona będzie jeszcze obsługa ekranów wysokiej rozdzielczości, która dodana była w programie TaxMachine w zeszłym roku.
W programie TaxMachine wprowadzono nową podstawę do zdrowotnego za styczeń 2022, wprowadzono także nowe kody terminu płatności składek ZUS, termin o kodzie 2 (do 10-tego) zostanie automatycznie zmieniony na kod 6 (do 20-tego).
Dodano e-deklarację PIT-36(29) za rok 2021, programy TaxMachine i TaxMachine PITy 2021/2022 zawierają więc już komplet aktualnych zeznań rocznych.
Dodano najnowszą wersję e-deklaracji PIT-36L(17) za rok 2021. Doszły też nowe wersje załączników:
PIT-36L(17) i PIT/B(19) wypełniane są automatycznie na podstawie zapisów w ewidencjach podatkowych.
Do końca tygodnia zostanie dodane ostatnie brakujące zeznanie roczne PIT-36(29), wówczas też zostanie uruchomiony Kreator PIT w programie PITy 2021/2022.
Dodano nową wersję e-deklaracji PIT-28(24) wraz z załącznikami:
Nowe zeznanie i załącznik PIT-28/B wylicza się automatycznie na podstawie ewidencji księgowych. Przypominamy, że nowe zeznania podatkowe z 2021 składa się od 15 lutego 2022.
Dodano wysyłkę dla zeznań rocznych:
Dodano także wysyłkę załączników:
Wprowadzono obsługę nowych wersji schematów dla:
Dodano dzisiaj wysyłkę e-deklaracji PIT-19A(11) i PIT-16A(12). Pozostałe e-deklaracje PIT będą dodane w przyszłym tygodniu.
Dodano dzisiaj nowe zeznania roczne PIT za 2021 rok:
Pozostałe zeznania roczne za 2021 rok będą udostepniane do końca stycznia. Wszystkie zeznania roczne za 2021, w tym także PIT-28, będzie można składać od 15 lutego 2022.
Dla deklaracji PIT-16A i PIT-19A, składanych do 31 stycznia, MF nie udostępniło jeszcze schematów, wysyłka nie jest jeszcze możliwa.
Dodano nowe wersje formularzy:
Najnowsze PIT-16A i PIT-19A nie mają jeszcze opcji wysyłki, czekamy na opublikowanie przez MF schematów dla tych e-deklaracji.
Dzisiejsza aktualizacja to głównie:
W nadchodzącym tygodniu w dalszym ciągu będziemy dodawać ulepszenia do pełnej księgowości, postaramy się także opisać podstawowe funkcje w zakresie definiowania planów kont, dzienników i schematów księgowań.
Udostępniliśmy pierwszą wersję programu TaxMachine PITy 2021/2022. Na ten moment zawiera on tylko aktualne deklaracje płatnicze, w tym PIT-11(27), PIT-4R(12) i PIT-8AR(11).
Zeznania roczne (PIT-28, PIT-26, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) będą dostępne w późniejszym terminie, składa się je od 15 lutego 2022, Ministerstwo Finansów jeszcze ich nie przyjmuje. Z tego samego względu Kreator PIT także jeszcze nie działa.
Dodano dzisiaj obsługę ulgi dla klasy średniej w listach płac. Ulga jest domyślnie włączona dla wszystkich pracowników, jej stosowanie można wyłączyć w oknie edycji pracownika, zakładka "Podatek dochodowy", grupa "Inne ulgi", przełącznik "Uwzględnij ulgę dla klasy średniej".
Formularze płacowe wyszukują dane pracownika w bazie danych po numerze NIP lub PESEL, tak więc dla działania ulgi niezbędne jest by w wierszu pracownika na liście płac podany był jeden z tych identyfikatorów. Nie dotyczy to listy indywidualnej tworzonej w dokumentach pracownika.
Zaktualizowano także rachunki do umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Dla prawidłowego działania dzisiejszej aktualizacji niezbędne jest pobranie aktualnych formularzy płacowych oraz instalatora programu, w przypadku występowania błędów przeliczania list płac należy sprawdzić czy aktualizacja programu także się pobrała, aktualna wersja programu to 3.19.1.3773.
Dzisiejsza aktualizacja to głównie:
Niestety ze względu na liczne zmiany związane z tak zwanym "Polskim ładem" nie opracowano jeszcze dokumentacji odnośnie prowadzenia ksiąg handlowych, będzie ona dodana na początku przyszłego roku, po dodaniu innych pilnych zmian. System pełnej księgowości jest w znacznej części kompletny w zakresie podstawowych funkcji, ale brakuje jeszcze pewnych dodatkowych funkcji które mają być w nim dostępne, w tym głównie:
Informujemy, że po następnej aktualizacji dojdą następujące zmiany obowiązujące od nowego roku 2022:
Przypominamy, że zdrowotne po nowemu będzie płatne po raz pierwszy od składki za luty w marcu 2022. Składka styczniowa płatna w lutym jest wyliczana po staremu, niezależnie od formy opodatkowania podstawą zdrowotnego nadal będzie 75% z przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za ostatni kwartał roku poprzedniego.
Następna aktualizacja będzie także zawierać obsługę pełnej księgowości (księgi rachunkowe), będzie ona dostępna w wersji profesjonalnej i w wersji dla biur rachunkowych programu TaxManchine. Pełna księgowość nie będzie dostępna w niższych wersjach programu.
W wersji dla biur rachunkowych dojdą także inne ulepszenia, w tym związane z masową wysyłką wiadomości do klientów.
Dzisiejsza aktualizacja to głównie obsługa nowych oznaczeń VAT oraz JPK_V7(M/K) w wersji 2. Zmiany te obowiązują od stycznia 2022 roku, tak więc pierwszy raz nowe pliki JPK będą składane w lutym 2022.
Wprowadzono obsługę oznaczeń WSTO_EE (zastępuje EE i SW) i IED. Obsługa nowych oznaczeń jest wprowadzona na wszystkich poziomach począwszy od produktów w systemie fakturowania.
Inne zmiany:
Dzisiejsza aktualizacja TaxMachine to głównie dodanie obsługi monitorów o wysokiej rozdzielczości i płynnego skalowania interfejsu użytkownika.
Do tej pory, jeżeli w systemowych ustawieniach ekranu włączono skalowanie (ustawiono skalę na więcej niż 100%), TaxMachine był skalowany przez system, co powodowało, że interfejs był rozmyty, a w najlepszym przypadku (skala 200%) widać było powiększone poczwórne piksele. Obecnie TaxMachine dopasowuje się do wybranej skali i samodzielnie skaluje elementy interfejsu użytkownika z maksymalną rozdzielczością, co w połączeniu z monitorem o wysokiej rozdzielczości znacząco poprawia komfort pracy z programem.
Z tą zmianą związana jest także wymiana większości ikon używanych w programie na wektorowe, płynnie skalowane do wymaganego rozmiaru. Wielkość ikon na wstążkach, w kontekstowym menu, w drzewie głównego okna programu, można w pewnym zakresie regulować w opcjach programu na zakładce "Wygląd". Istnieje też możliwość wyłączenia wyświetlania ikon dla niektórych elementów drzewa, w tym dla lat i miesięcy podatkowych oraz dla wszystkich pozycji drzewa lub listy w głównym oknie programu. Można także wyłączyć kolory i przełączyć ikony w drzewie na jednolity widok folderów.
Przy okazji modernizacji interfejsu wprowadzono poprawki w obsłudze personalizacji czcionek programu (także zakładka "Wygląd" okna konfiguracji), usunięto wymóg restartowania programu po zmianach czcionek.
Poniżej pokazano opcje o których mowa:
Dodatkowe zmiany:
Ostatnio wprowadzono do programu następujące ulepszenia:
Sporą zmianą są duże ulepszenia nie widoczne w programie, ale mające wpływ na obsługę baz danych. Program lepiej współpracuje z serwerem MariaDB, rekomendujemy stosowanie tego serwera zamiast MySQL. MariaDB 10.6.4 jest wyraźnie szybsza od MySQL 8 (w naszych testach otwieranie bazy danych jest szybsze o około 40%), jest także łatwiejsza w instalacji. Domyślne parametry dla instalacji w Windows są w pełni dostosowane do obsługi TaxMachine, po instalacji nie jest wymagane wprowadzanie żadnych zmian w pliku konfiguracyjnym serwera, nie występuje też problem z domyślną metodą autoryzacji dla MySQL 8. Dołączany do instalatora program do zarządzania serwerem HeidiSQL także wydaje się być łatwiejszy w obsłudze i szybszy od MySQL Workbench.
Zalecamy zatem instalację serwera MariaDB w najnowszej wersji dla pracy wielostanowiskowej w TaxMachine. Do przenoszenia baz danych miedzy serwerami należy stosować opcję tworzenia kopii bazy danych i odtwarzania kopii lub narzędzie migracji baz danych.
Ostatnia aktualizacja TaxMachine to przede wszystkim najnowsza wersja e-deklaracji CIT-8(30) wraz z najważniejszymi załącznikami. Dodano także aktualny VAT-23(3).
W wersji dla biur rachunkowych dodano możliwość podawania treści pozycji faktury dla fakturowanych dokumentów (formularzy/deklaracji, arkuszy, dokumentów tekstowych itp.). Domyślną treścią pozycji faktury jest opis dokumentu. Treść można określać w dialogu zapisu dokumentu oraz w oknie właściwości dokumentu.
Ulepszono także import księgowań w formacie CDN OPTIMA, program prawidłowo rozpoznaje i importu oznaczenia VAT oraz typy dokumentów specyficzne dla JPK_V7. Poprawiono także import dokumentów z VAT u podatników nie będących VAT-owcami.
Poprawiono generowanie wiadomości e-mail zawierających tabele, głównie chodzi o wiadomości z zestawieniem sald/faktur/płatności klienta w wersji dla biur rachunkowych, w niektórych programach pocztowych tabele mogły się błędnie wyświetlać.
Ostatnie aktualizacje to głównie ulepszenia w zakresie fakturowania dla biur rachunkowych, w tym:
Kolejnym ważnym ulepszeniem w wersji dla biur rachunkowych jest dodanie nowej kolumny w liście klientów, chodzi o "Faktury nieopłacone". Kolumna to pokazuje liczbę nieopłaconych faktur. Wskaźnik ten ułatwi monitorowanie płatności, sama kwota zaległości często nie jest wystarcza do tego ze względu na różnice w wartości faktur klientów, wysokie saldo nie zawsze oznacza dużą zaległość.
Wszystkie wyżej wymienione ulepszenia dotyczą tylko TaxMachine w wersji dla biur rachunkowych.
Oprócz tego dodano wszystkie wersje programu dostały następujące ulepszenia:
Ostatnie zmiany w programie TaxMachine: