Jak rozliczyć druk PIT 36 za 2017 rok?

Rozliczanie formularza PIT-36 z Kreatorem PIT programu PITy 2017/2018 jest niezwykle łatwe. Druk PIT-36 składa się z sześciu stron, tak więc jest to największy druk PIT, dodatkowo niezbędne może się okazać wypełnienie całego szeregu załączników do PIT-36. Jednakże wystarczy dosłownie kilka prostych kroków w kreatorze PIT by sporządzić to skomplikowane zeznanie podatkowe PIT za 2017 rok.

Na początek wybieramy tworzenie nowego druku PIT 36 z pomocą Kreatora, czyli klikamy przycisk "Nowy PIT z pomocą kreatora".

Otwiera się okno Kreatora PIT, będziemy po kolei podawać dane niezbędne do stworzenia PIT-36. Najpierw wybieramy preferowany sposób opodatkowania (samodzielnie lub z małżonkiem) i klikamy "Następny krok".

kreator sposob opodatkowania

 

Następnie wskazujemy podatnika do naszego PIT 36, wystarczy kliknąć na przycisk i wybrać podatnika z listy. Jeśli podatnika nie ma na liście to klikamy "Dodaj" i wpisujemy nowego podatnika.

kreator wybor podatnika

 

Następnie dodajemy do naszego PIT 36 przychody, klikamy na odpowiednie przyciski nad listą przychodów, w zależności od rodzaju przychodów, i w oknach, które się pokazują wprowadzamy dane co do przychodów, które następnie Kreator wprowadzi w odpowiednie pozycje druku PIT 36.

kreator dochody

 

Kolejny krok przy tworzeniu PIT-36 zależy od tego, jakie przychody podalliśmy w poprzednik kroku. Ponieważ PIT-36 najczęściej jest rozliczany przez podatników prowadzących działalność gospodarczą to skupimy się tutaj na tym przypadku. PIT 36 jest też często rozliczany przez podatników zarabiających na etacie za granicami kraju, dlatego także uwzględnimy tutaj ten przypadek. Dodatkowo dodamy przychód z pracy najemnej z PIT-11.

Czyli po wprowadzeniu tych rodzajów przychodów na liście przychodów do PIT-36 mamy takie wpisy:

kreator dochody pit 36

 

Następne dwa etapy rozliczania PIT-36 w przypadku tego typu przychodów to podanie wartości zapłaconych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz wprowadzenie wartości należnych i opłaconych zaliczek na podatek dochodowy z działalności gospodarczej. Jest to proste i szczegółowo opisane w samym kreatorze, dlatego nie umieszczamy zrzutów ekranów dla tych etapów.

Kolejnym etapem rozliczania deklaracji PIT-36 jest wskazanie rodzajów ulg podatkowych z których chcemy skorzystać rozliczając nasze przychody. Mamy tu do wyboru szereg popularnych ulg podatkowych, po zaznaczaniu tych ulg pojawią się kolejne etapy zależne od naszego wyboru.

kreator ulgi

 

W przypadku wprowadzenia dochodów z działalności gopodarczej pojawi się jeszcze jeden krok, czyli wprowadzenie zaliczek podatkowych:

kreator zaliczki podatkowe

 

Po wybraniu ulg, zaliczek i podaniu danych niezbędnych do ich odliczenia przechodzimy do ostatniego etapu, którym jest wygenerowanie deklaracji wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami.

Jak widać na poniższym zrzucie do naszej deklaracji będą dołączone załączniki PIT/O (ulga na dzieci), PIT/ZG (dochody z pracy w Niemczech) oraz PIT/B (dochody z działalności gospodarczej opodatowanej na zasadach ogólnych). Podane mamy podstawowe informacje na temat deklaracji, która będzie wygenerowana, w tym podstawę opodatkowania, podatek należny i wartość podatku do zapłaty lub zwrotu.

Klikamy na "Utwórz zeznania ..." i po sekundzie mamy gotową deklarację PIT-36.

kreator gotowe pit36

 

Gotowa wygenerowana deklaracja PIT-36 wraz ze wszystkimi załącznikami jest na poniższym zrzucie. Teraz możemy wysłać ten e-deklarację przez internet, wystarczy kliknąć przycisk "e-Deklaracje".

pit 36 2016