Funkcja pobierania adresów kontrahentów podczas księgowania JPK_V7

Nowy schemat JPK_VAT, poza wprowadzeniem oznaczeń VAT, utracił pole adresu kontrahenta. Z tego powodu księgowania dokumentów z pliku JPK_V7 nie zawierały adresów kontrahentów. Aby rozwiązać ten problem w oknie importu JPK dodaliśmy opcję pobierania adresów z bazy REGON. Opcja ta jest używana tylko dla JPK_V7 i domyślnie jest włączona. Adresy są pobierane tylko dla dokumentów z prawidłowym numerem NIP kontrahenta. Do działania funkcji niezbędne jest połączenie z internetem.

W związku z pytaniami informujemy: ta funkcja nie jest w stanie dodać adresu do pliku JPK_V7, nie jest to możliwe zachowując zgodność ze oficjalnym schematem.

Księgowanie faktur VAT marża wystawionych do paragonów

W związku z pytaniami wyjaśniamy, że faktury VAT marża wystawione do paragonów nadal powinny być księgowane po staremu, czyli bez typu dokumentu "FP".

Paragon dla sprzedaży opodatkowanej marżą nie zawiera VAT, dla prawidłowego rozliczenia VAT należnego i przychodu niezbędne jest wyliczenie marży. Jeżeli odbywa się to w ramach księgowania faktury VAT-marża to nie należy księgować tej sprzedaży z raportu okresowego, tylko samą fakturę. Oznaczenia FP w tym przypadku się nie stosuje, bowiem z definicji faktura FP nie wchodzi do ewidencji VAT i deklaracji, jest tylko wykazywana w pliku JPK_V7, ale już nie w sumie VAT należnego i części deklaracyjnej tego pliku.