taxmachine.pl

0112-KDSL2-2.440.295.2026.1.AS

Wiążąca informacja stawkowa2026-08-11Dyrektor Krajowej Informacji SkarbowejAktualna

WIS USŁUGA – wstęp na warsztaty ceramiczne.

WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)

Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2025 r., poz. 775, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 15 czerwca 2026 r. (data wpływu 15 czerwca 2026 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku:
Usługa – wstęp na warsztaty ceramiczne pn. (...)

Opis usługi:
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy usługę polegającą na organizacji i prowadzeniu warsztatów ceramicznych pod nazwą (...). Warsztaty mają charakter otwarty i są skierowane do osób dorosłych oraz młodzieży zainteresowanej pracą z gliną przy wykorzystaniu koła garncarskiego. Są to pojedyncze, samodzielne spotkania grupowe, na które uczestnicy mogą zapisywać się indywidualnie za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie. Grupy nie są stałe, a ich skład jest każdorazowo przypadkowy i zmienny. Warsztaty są przeznaczone dla osób posiadających podstawowe doświadczenie w pracy na kole garncarskim, zdobyte podczas wcześniejszych warsztatów lub w innej pracowni ceramicznej. Wnioskodawca nie przeprowadza egzaminów ani formalnej weryfikacji umiejętności uczestników. Zajęcia trwają około (...) i są prowadzone w specjalnie przygotowanej pracowni ceramicznej. W ramach usługi Wnioskodawca wykonuje następujące czynności: organizuje terminy warsztatów oraz prowadzi zapisy uczestników, udostępnia uczestnikom przestrzeń pracowni ceramicznej, udostępnia uczestnikom stanowiska wyposażone w koła garncarskie, udostępnia uczestnikom glinę niezbędną do wykonania prac, udostępnia uczestnikom narzędzia ceramiczne wielokrotnego użytku, udostępnia uczestnikom fartuchy ochronne, przeprowadza krótkie wprowadzenie dotyczące przebiegu zajęć i zasad bezpieczeństwa, nadzoruje przebieg warsztatów, udziela uczestnikom bieżących wskazówek technicznych, pomaga uczestnikom podczas pracy przy kole garncarskim, czuwa nad bezpiecznym korzystaniem z wyposażenia pracowni, przyjmuje wykonane prace do dalszej obróbki technologicznej, dokonuje pierwszego wypału wykonanych prac (wypał biskwitowy), przechowuje wypalone prace do czasu odbioru, wydaje gotowe prace uczestnikom w późniejszym terminie. Osoba prowadząca posiada praktyczne doświadczenie w zakresie ceramiki i pracy na kole garncarskim. Warsztaty mają charakter rekreacyjny, hobbystyczny i relaksacyjny. Ich celem jest umożliwienie uczestnikom twórczego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez wykonywanie prac ceramicznych na kole garncarskim. Warsztaty nie stanowią kursu zawodowego ani szkolenia, nie są prowadzone w systemie edukacji formalnej i nie kończą się wydaniem certyfikatów, dyplomów, zaświadczeń ani innych dokumentów potwierdzających ukończenie zajęć. Oczekiwaniami uczestników jest twórcze i aktywne spędzenie czasu wolnego, korzystanie z rekreacyjnej aktywności związanej z pracą na kole garncarskim oraz wykonanie własnych prac ceramicznych. Głównym efektem usługi jest uczestnictwo w aktywności rekreacyjnej oraz doświadczenie twórcze związane z pracą z gliną. Opłata za udział w warsztatach ma charakter jednej, ryczałtowej opłaty za wstęp na zajęcia rekreacyjne.

Rozstrzygnięcie:
Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu

Stawka podatku:
8%

Podstawa prawna:
art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy

Cel wydania WIS:
określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE
W dniu 15 czerwca 2026 r. Wnioskodawca złożył wniosek w zakresie sklasyfikowania ww. usługi na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług.

W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis usługi:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizowania i prowadzenia zajęć oraz warsztatów ceramicznych.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca oferuje usługę polegającą na organizacji i prowadzeniu warsztatów ceramicznych pod nazwą (...).

Charakter świadczonych usług
Warsztaty mają charakter otwarty i są skierowane do osób dorosłych oraz młodzieży zainteresowanej pracą z gliną przy wykorzystaniu koła garncarskiego.
Warsztaty mają charakter pojedynczych, samodzielnych spotkań grupowych. Uczestnicy zapisują się indywidualnie za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie. Grupy nie są stałe, a ich skład jest każdorazowo przypadkowy i zmienny.
Warsztaty są przeznaczone dla osób posiadających podstawowe doświadczenie w pracy na kole garncarskim, zdobyte podczas wcześniejszych warsztatów lub w innej pracowni ceramicznej.
Warunkiem udziału nie jest jednak posiadanie określonych kwalifikacji, wykształcenia ani doświadczenia zawodowego. Wnioskodawca nie przeprowadza egzaminów ani formalnej weryfikacji umiejętności uczestników.
Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej pracowni ceramicznej i trwają około (...).
Warsztaty mają charakter rekreacyjny, hobbystyczny i relaksacyjny. Ich celem jest umożliwienie uczestnikom twórczego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez wykonywanie prac ceramicznych na kole garncarskim.
Warsztaty nie stanowią kursu zawodowego ani szkolenia. Nie są prowadzone w systemie edukacji formalnej. Nie przewidują egzaminów, zaliczeń ani weryfikacji wiedzy uczestników. Uczestnicy nie uzyskują kwalifikacji zawodowych, uprawnień ani kompetencji potwierdzanych urzędowo. Po zakończeniu warsztatów nie są wydawane certyfikaty, dyplomy, zaświadczenia ani inne dokumenty potwierdzające ukończenie zajęć.

Zasady uczestnictwa
Udział w warsztatach jest odpłatny.
Opłata jest uiszczana z góry podczas rezerwacji wybranego terminu za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych dostępnego na stronie internetowej Wnioskodawcy.
Po dokonaniu płatności uczestnik uzyskuje prawo udziału w warsztatach w wybranym terminie.
Na życzenie uczestnika Wnioskodawca wystawia fakturę VAT.
Z uczestnikami nie są zawierane odrębne pisemne umowy.

Dokumenty regulujące uczestnictwo w warsztatach
Uczestnictwo w warsztatach odbywa się na zasadach określonych w dokumentach udostępnianych przez Wnioskodawcę za pośrednictwem strony internetowej.
Uczestników obowiązują:
(...)
Dokumenty te mają charakter organizacyjny i porządkowy i nie zmieniają charakteru świadczonej usługi.

Czynności wykonywane w ramach usługi
W ramach usługi Wnioskodawca wykonuje następujące czynności:
1. Organizuje terminy warsztatów oraz prowadzi zapisy uczestników.
2. Udostępnia uczestnikom przestrzeń pracowni ceramicznej.
3. Udostępnia uczestnikom stanowiska wyposażone w koła garncarskie.
4. Udostępnia uczestnikom glinę niezbędną do wykonania prac.
5. Udostępnia uczestnikom narzędzia ceramiczne wielokrotnego użytku.
6. Udostępnia uczestnikom fartuchy ochronne.
7. Przeprowadza krótkie wprowadzenie dotyczące przebiegu zajęć i zasad bezpieczeństwa.
8. Nadzoruje przebieg warsztatów.
9. Udziela uczestnikom bieżących wskazówek technicznych.
10. Pomaga uczestnikom podczas pracy przy kole garncarskim.
11. Czuwa nad bezpiecznym korzystaniem z wyposażenia pracowni.
12. Przyjmuje wykonane prace do dalszej obróbki technologicznej.
13. Dokonuje pierwszego wypału wykonanych prac (wypał biskwitowy).
14. Przechowuje wypalone prace do czasu odbioru.
15. Wydaje gotowe prace uczestnikom w późniejszym terminie.
Powyższy katalog czynności ma charakter zamknięty i wyczerpujący.

Czynności wykonywane przez prowadzącego
Osoba prowadząca warsztaty:
1. Przedstawia zasady bezpieczeństwa.
2. Sprawuje bieżący nadzór nad przebiegiem zajęć.
3. Udziela uczestnikom wskazówek dotyczących pracy z gliną na kole garncarskim.
4. Pomaga uczestnikom w wykonywaniu prac.
5. Reaguje na pojawiające się problemy techniczne.
6. Czuwa nad prawidłowym korzystaniem z koła garncarskiego.
7. Omawia wykonane prace oraz informuje uczestników o dalszych etapach procesu technologicznego.

Osoba prowadząca posiada praktyczne doświadczenie w zakresie ceramiki i pracy na kole garncarskim.

Wsparcie i nadzór prowadzącego
Wsparcie i nadzór prowadzącego polegają na bieżącej obecności podczas całego czasu trwania warsztatów oraz aktywnym towarzyszeniu uczestnikom w procesie twórczym.
Obejmują w szczególności:
• udzielanie wskazówek dotyczących pracy przy kole garncarskim,
• pomoc techniczną,
• pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z pracą z gliną,
• dbanie o bezpieczeństwo uczestników,
• nadzór nad prawidłowym przebiegiem zajęć.

Materiały i narzędzia
Materiały zużywalne obejmują glinę przeznaczoną do pracy na kole garncarskim.
Narzędzia i wyposażenie obejmują w szczególności:
• koła garncarskie,
• nożyki ceramiczne,
• szpatułki,
• gąbki,
• druty do odcinania gliny,
• inne drobne narzędzia wykorzystywane przy pracy z gliną.
Wnioskodawca wykorzystuje również piec ceramiczny służący do wypału wykonanych prac.

Fartuch
Fartuch stanowi wyposażenie pracowni.
Jego celem jest ochrona odzieży uczestników podczas warsztatów.
Po zakończeniu zajęć fartuch nie przechodzi na własność uczestnika i pozostaje własnością Wnioskodawcy.

Oczekiwania uczestników i efekty usługi
Oczekiwaniami uczestników jest twórcze i aktywne spędzenie czasu wolnego, korzystanie z rekreacyjnej aktywności związanej z pracą na kole garncarskim oraz wykonanie własnych prac ceramicznych.
Głównym efektem usługi jest uczestnictwo w aktywności rekreacyjnej oraz doświadczenie twórcze związane z pracą z gliną.

Cel usługi
Wszystkie czynności wykonywane w ramach warsztatów prowadzą do realizacji jednego wspólnego celu, którym jest umożliwienie uczestnikom udziału w rekreacyjnych warsztatach ceramicznych stanowiących formę twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Kalkulacja wynagrodzenia
Opłata za udział w warsztatach ma charakter jednej, ryczałtowej opłaty za wstęp na zajęcia rekreacyjne.
Jedna opłata obejmuje wszystkie elementy świadczenia, w szczególności:
• możliwość uczestnictwa w warsztatach,
• korzystanie z pracowni,
• korzystanie z koła garncarskiego,
• dostęp do materiałów i narzędzi,
• korzystanie z fartucha,
• wsparcie i nadzór prowadzącego,
• wypał wykonanych prac,
• przechowanie wykonanych prac,
• możliwość odbioru gotowych prac.
Opłata nie jest rozbijana na poszczególne elementy świadczenia i nie występują żadne dodatkowe opłaty.

Świadczeniem głównym jest umożliwienie uczestnictwa w rekreacyjnych warsztatach ceramicznych. Pozostałe elementy świadczenia, w szczególności udostępnienie pracowni, koła garncarskiego, materiałów, narzędzi, fartuchów, wsparcie prowadzącego, wypał prac, przechowanie prac oraz ich późniejsze wydanie, mają charakter wyłącznie pomocniczy i służą realizacji usługi głównej.

W dalszej części Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem.

Do wniosku Wnioskodawca dołączył: (...).

Uzasadnienie klasyfikacji
Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm. – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Zgodnie z art. 42a ustawy, wiążąca informacja stawkowa, zwana dalej „WIS”, jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, która zawiera:
1) opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
2) klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług niezbędną do:
a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4;
3) stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4.

Zatem w przypadku, gdy stawka podatku od towarów i usług nie jest uzależniona od zaklasyfikowania danego towaru lub usługi do odpowiedniej klasyfikacji (CN, PKOB lub PKWiU), ale od spełnienia definicji (opisu) zawartej w odpowiednim przepisie ustawy lub pozycji załącznika do ustawy, przedmiotem postępowania w zakresie wydania WIS jest ustalenie, czy opisany towar lub usługa spełnia wymogi wskazane przez ustawodawcę w tym opisie.

Uzasadnienie zastosowania stawki podatku od towarów i usług
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4.

Natomiast stosownie do art. 146ef ust. 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, z późn. zm.) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:
1) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110, art. 120 ust. 3a i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;
2) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
3) stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
4) stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU – „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.

Przepisy ustawy nie zawierają definicji pojęcia „rekreacja”. Słownik Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) definiuje rekreację jako „aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”, Wielki Słownik Języka Polskiego (http://www.wsjp.pl/) za rekreację uznaje „ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”, natomiast „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem” Władysława Kopalińskiego (Świat Książki, Warszawa 2000) definiuje rekreację jako „odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego »recreatio« czyli powrót do zdrowia, sił”. Natomiast w Encyklopedii PWN (https://encyklopedia.pwn.pl) wskazano, że rekreacja to forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania i dla odpoczynku, rozrywki lub rozwoju własnej osobowości; podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi i domowymi, w czasie wolnym od pracy.

Mając na uwadze powyższe definicje – na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy – za rekreację uznać należy różne formy aktywności dobrowolnie wybrane przez człowieka, mające służyć wypoczynkowi, rozrywce czy zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje w szczególności zajęcia takie jak fitness, czy aerobik, ale również taką aktywność jak np. korzystanie z sauny.

Należy też zwrócić uwagę, że ustawodawca objął obniżoną stawką podatku w wysokości 8% wymienione w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy usługi, jednakże tylko w zakresie wstępu. Ustawodawca nie określił jednak ani form, ani kategorii „wstępu”, do których ma zastosowanie obniżona stawka podatku w wysokości 8%.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., strona internetowa www.sjp.pwn.pl), pod pojęciem „wstępu” należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś”.

Zatem pod pojęciem „wstępu” w rozumieniu poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak, np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, „na siłownię” – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zagadnienie związane z wykładnią analizowanych przepisów, w szczególności w odniesieniu do użytego w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy sformułowania „wyłącznie w zakresie wstępu” było wielokrotnie przedmiotem rozważań sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. W orzecznictwie utrwalony został jednoznaczny pogląd, że w tym przypadku wykładnia pojęcia „wstęp” nie może ograniczać się wyłącznie do wejścia do obiektu lub na imprezę rozrywkową bez możliwości aktywnego uczestniczenia w zaoferowanej usłudze i korzystania z urządzeń potrzebnych do jej realizacji, stanowiłoby to bowiem niczym nieuzasadnione zawężenie tego pojęcia. Jak podkreślono, użyte przez ustawodawcę sformułowanie „usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” odnosi się do kart wstępu, stałych abonamentów lub biletów i innych form opłaty za umożliwienie zarówno biernego jak i aktywnego korzystania z rozrywki i rekreacji, w tym przystosowanych do tego sal, pomieszczeń oraz urządzeń i przyrządów tam się znajdujących. Natomiast określenie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi, które nie są związane z normalnym typowym użytkowaniem takiego obiektu, np. usługi restauracyjne na terenie sali sportowej, zakup napojów, odżywek, usługi osobistego/personalnego trenera – nie są objęte stawką obniżoną. Konsekwentnie podlegają opodatkowaniu stawką podstawową VAT.

Jak wynika z opisu sprawy, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy usługę polegającą na organizacji i prowadzeniu warsztatów ceramicznych pod nazwą (...). Warsztaty mają charakter otwarty i są skierowane do osób dorosłych oraz młodzieży zainteresowanej pracą z gliną przy wykorzystaniu koła garncarskiego. Są to pojedyncze, samodzielne spotkania grupowe, na które uczestnicy mogą zapisywać się indywidualnie za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie. Grupy nie są stałe, a ich skład jest każdorazowo przypadkowy i zmienny. Warsztaty są przeznaczone dla osób posiadających podstawowe doświadczenie w pracy na kole garncarskim, zdobyte podczas wcześniejszych warsztatów lub w innej pracowni ceramicznej. Wnioskodawca nie przeprowadza egzaminów ani formalnej weryfikacji umiejętności uczestników. Zajęcia trwają około (...) i są prowadzone w specjalnie przygotowanej pracowni ceramicznej. W ramach usługi Wnioskodawca wykonuje następujące czynności: organizuje terminy warsztatów oraz prowadzi zapisy uczestników, udostępnia uczestnikom przestrzeń pracowni ceramicznej, udostępnia uczestnikom stanowiska wyposażone w koła garncarskie, udostępnia uczestnikom glinę niezbędną do wykonania prac, udostępnia uczestnikom narzędzia ceramiczne wielokrotnego użytku, udostępnia uczestnikom fartuchy ochronne, przeprowadza krótkie wprowadzenie dotyczące przebiegu zajęć i zasad bezpieczeństwa, nadzoruje przebieg warsztatów, udziela uczestnikom bieżących wskazówek technicznych, pomaga uczestnikom podczas pracy przy kole garncarskim, czuwa nad bezpiecznym korzystaniem z wyposażenia pracowni, przyjmuje wykonane prace do dalszej obróbki technologicznej, dokonuje pierwszego wypału wykonanych prac (wypał biskwitowy), przechowuje wypalone prace do czasu odbioru, wydaje gotowe prace uczestnikom w późniejszym terminie. Osoba prowadząca posiada praktyczne doświadczenie w zakresie ceramiki i pracy na kole garncarskim. Warsztaty mają charakter rekreacyjny, hobbystyczny i relaksacyjny. Ich celem jest umożliwienie uczestnikom twórczego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez wykonywanie prac ceramicznych na kole garncarskim. Warsztaty nie stanowią kursu zawodowego ani szkolenia, nie są prowadzone w systemie edukacji formalnej i nie kończą się wydaniem certyfikatów, dyplomów, zaświadczeń ani innych dokumentów potwierdzających ukończenie zajęć. Oczekiwaniami uczestników jest twórcze i aktywne spędzenie czasu wolnego, korzystanie z rekreacyjnej aktywności związanej z pracą na kole garncarskim oraz wykonanie własnych prac ceramicznych. Głównym efektem usługi jest uczestnictwo w aktywności rekreacyjnej oraz doświadczenie twórcze związane z pracą z gliną. Opłata za udział w warsztatach ma charakter jednej, ryczałtowej opłaty za wstęp na zajęcia rekreacyjne.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że świadczona przez Wnioskodawcę usługa – wstęp na warsztaty ceramiczne pn. (...) – stanowi „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”, o których mowa w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy.

W rezultacie opisana we wniosku usługa podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy.

Informacje dodatkowe
Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do usług tożsamych pod każdym względem z usługą będącą przedmiotem niniejszej decyzji.

Niniejsza WIS wiąże, z zastrzeżeniem art. 42c ust. 2-2d ustawy, organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, oraz ten podmiot, w odniesieniu do usługi będącej jej przedmiotem, która zostanie wykonana w okresie ważności WIS (art. 42c ust. 1 pkt 2 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:
- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),
- usługa, będąca przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).

Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia następującego po dniu jej doręczenia (art. 42ha ust. 1 ustawy).

WIS traci ważność przed upływem 5 lat, z dniem:
1) następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo
2) wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1
- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42ha ust. 2 ustawy).

WIS wygasa z mocy prawa przed upływem powyższego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do usługi będącej przedmiotem tej WIS, gdy zmiana tych przepisów spowodowała, że
- klasyfikacja usługi, lub
- stawka podatku właściwa dla usługi lub
- podstawa prawna stawki podatku
staje się niezgodna z tymi przepisami.

Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2026 r., poz. 622, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową.

POUCZENIE
Od niniejszej decyzji – stosownie do art. 220 § 1 w zw. z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej – służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Odwołanie, zgodnie z art. 42g ust. 4 ustawy, można złożyć wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/, będąc użytkownikiem konta/wyznaczając użytkownika konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym, korzystając z formularza Pismo WIS. Następnie należy wybrać rodzaj pisma Odwołanie w sprawie WIS.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).

Rozliczaj podatki zgodnie z przepisami — w programie TaxMachine

Interpretacje pomagają zrozumieć przepisy; TaxMachine pomaga je zastosować w praktyce — prowadzi księgi, liczy podatki i generuje deklaracje, a stawki, druki i przepisy aktualizuje na bieżąco.

  • ✓ Księga przychodów i rozchodów, ryczałt oraz pełna księgowość
  • ✓ Faktury i e-faktury KSeF, JPK_V7 i JPK_KR
  • ✓ PIT, CIT, VAT i inne deklaracje + wysyłka e-Deklaracje z pobraniem UPO
  • ✓ Środki trwałe i amortyzacja, płace i ZUS
  • ✓ Automatyczne aktualizacje stawek, druków i przepisów

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA (MF/KIS). Dokument urzędowy — reprodukcja dozwolona (art. 4 ustawy o prawie autorskim).

Interpretacja indywidualna chroni wyłącznie jej adresata i tylko przy zgodności stanu faktycznego z wnioskiem. Cudza interpretacja ma charakter informacyjny.