0112-KDSL2-1.440.72.2026.4.SG
WIS USŁUGA - wstęp na grupowe zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA”.
WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)
Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2025 r., poz. 775, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 16 lutego 2026 r. (data wpływu 16 lutego 2026 r.), uzupełnionego pismami z dnia 16 i 29 kwietnia 2026 r. (data wpływu 16 i 29 kwietnia 2026 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa – wstęp na grupowe zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA”
Opis usługi: Przedmiotem wniosku jest usługa polegająca na prowadzeniu przez wykwalifikowanego instruktora grupowych zajęć „GIMNASTYKA DLA SENIORA”. Zajęcia odbywają się w salach fitness znajdujących się na terenie obiektu sportowego przystosowanego do wymogów rekreacji ruchowej. Tytułem prawnym, uprawniającym Wnioskodawcę do korzystania z obiektu sportowego, w tym do znajdujących się na jego terenie sal treningowych jest umowa najmu. Zajęcia prowadzone w ramach świadczenia przedmiotowej Usługi mają charakter rekreacyjny. Celem Usługi jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej oraz dobrostanu psychofizycznego uczestnika. Usługa nie zawiera elementów szkoleniowych, edukacyjnych (nie nadaje uprawnień zawodowych) ani rywalizacyjnych, a po jej zakończeniu uczestnicy nie otrzymują żadnych certyfikatów, dyplomów ani zaświadczeń. Usługa nie służy zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, lecz jest skierowana na poprawę jakości życia uczestników poprzez rekreację ruchową i relaksację. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i prozdrowotny. Podczas zajęć realizowane są zestawy ćwiczeń ukierunkowane na:
- wzmacnianie całej sylwetki,
- poprawę równowagi, mobilności i elastyczności,
- poprawę techniki i świadomego ruchu podczas ćwiczeń.
Świadczona Usługa przynosi uczestnikom wymierne korzyści zdrowotne, do których należą:
1) wzmocnienie mięśni całej sylwetki;
2) poprawa elastyczności i mobilności stawów w sposób nieobciążający układu ruchu;
3) profilaktyka bólów stawowych oraz zmniejszenie istniejącego napięcia mięśniowego;
4) poprawa koordynacji ruchowej;
5) redukcja stresu i wzrost świadomości ciała poprzez pracę z oddechem i precyzją ruchu.
Oferta skierowana jest do osób dorosłych powyżej 60 roku życia, bez względu na poziom sprawności fizycznej czy statusu zawodowego (osoby aktywne i nieaktywne zawodowo). Zajęcia prowadzone są w systemie otwartym, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przez cały rok kalendarzowy. Dostęp do usługi jest odpłatny i realizowany w oparciu o jednorazowe wejścia lub pakiety wejść (karnety). Zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA” są realizowane pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora, którego zakres obowiązków obejmuje prowadzenie ćwiczeń zawierających elementy rozciągania, wzmacniania oraz działań ukierunkowanych na poprawę elastyczności mięśni. Do jego zadań należy również aktywizowanie i motywowanie uczestników do podejmowania wysiłku fizycznego. Instruktor sprawuje kontrolę nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń, na bieżąco modyfikuje ich intensywność oraz stopień trudności, dostosowując je do możliwości całej grupy. Instruktor w trakcie zajęć nie udziela porad dotyczących wykonywania ćwiczeń indywidualnie uczestnikom, lecz stosując powtarzalne sekcje prezentuje prawidłowy sposób ćwiczenia całej grupie. Instruktor odpowiada także za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zajęć, w szczególności poprzez nadzorowanie poprawnej techniki ruchów oraz działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia urazów. Instruktor nie prowadzi zajęć o charakterze szkoleniowym, edukacyjnym, terapeutycznym. Zajęcia mają charakter wyłącznie rekreacyjny, a rola instruktora polega na organizacji i animowaniu grupowej aktywności fizycznej zgodnie z ustalonym programem oraz strukturą studia. Istotnym elementem pracy instruktora jest również budowanie pozytywnych relacji z grupą oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy i poczuciu komfortu. Instruktor, który prowadzi zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA”, będące przedmiotem wniosku, może współpracować z Wnioskodawcą na podstawie umowy zlecenie lub kontraktu B2B.
Rozstrzygnięcie: Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu
Stawka podatku od towarów i usług: 8%
Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy oraz poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy
Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług
UZASADNIENIE
W dniu 16 lutego 2026 r. Wnioskodawca złożył wniosek w zakresie sklasyfikowania ww. usługi na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniono w dniu 16 kwietnia 2026 r. o dodatkową informację i stosowne dokumenty oraz w dniu 29 kwietnia 2026 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis usługi
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „podatku VAT”). Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność obiektów sportowych (PKD 93 11 Z). Wnioskodawca w ramach swojej działalności gospodarczej oferuje, będącą przedmiotem niniejszego wniosku, usługę odpłatnego wstępu na grupowe zajęcia związane z rekreacją – Zajęcia typu fitness (dalej: „Zajęcia fitness”).
Ponadto Wnioskodawca oferuje także inne usługi związane z aktywnością ruchową, takie jak m.in. (...) – usługi te nie są jednak przedmiotem niniejszego wniosku. Wniosek dotyczy wyłącznie opisanych poniżej Zajęć fitness.
Zajęcia fitness odbywają się w salach treningowych znajdujących się na terenie obiektu sportowego. Obiekt mieści się pod adresem: (…). Obiekt jest przeznaczony wyłącznie do celów sportowych. Tytułem prawnym, uprawniającym Wnioskodawcę do korzystania z obiektu sportowego, w tym do znajdujących się na jego terenie sal treningowych jest umowa najmu.
W ramach świadczonej usługi wstępu na Zajęcia fitness Wnioskodawca: umożliwia zapisanie się uczestników na Zajęcia fitness poprzez zapisy na stronie internetowej, mailowo lub telefonicznie; zapewnia odpowiednią infrastrukturę do uczestnictwa w Zajęciach, tj. salę treningową, szatnię, toaletę, konieczne wyposażenie – sprzęt sportowy (m.in. maty, hantle, stepy, piłki gimnastyczne wałki typu roller itp.); zapewnia udział instruktora w zajęciach, który nadzoruje przebieg zajęć oraz czuwa nad bezpieczeństwem uczestników.
Uczestnicy biorą udział w przedmiotowych Zajęciach przede wszystkim w celach rekreacyjnych, pobocznie także w celach sportowych oraz zdrowotnych. Zajęcia służą aktywnej formie rekreacji. Odbywają się w grupach zgodnie z określonym harmonogramem, który jest dostępny na stronie internetowej Wnioskodawcy. Uczestnicy zajęć nie otrzymują zaświadczeń ani certyfikatów uczestnictwa z odbytych zajęć.
Zajęcia fitness koncentrują się na ogólnej poprawie sprawności fizycznej i samopoczucia uczestników, poprzez zorganizowaną aktywność ruchową prowadzoną w formie zajęć grupowych w salach fitness, pod nadzorem instruktora.
Podczas Zajęć fitness uczestnicy skupiają się na wykonywaniu ćwiczeń ruchowych mających na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, poprawę mobilności, koordynacji ruchowej, wydolności organizmu oraz redukcję napięć fizycznych i psychicznych. Ćwiczenia wykonywane są w sposób dostosowany do ogólnego charakteru Zajęć fitness, poziomu intensywności oraz możliwości uczestników, z naciskiem na bezpieczne i rekreacyjne uczestnictwo.
Każda z grup uczestników Zajęć fitness liczy do 30 osób. W Zajęciach fitness biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania w różnym wieku. Grupy uczestników biorących udział w Zajęciach fitness nie są stałe.
W ramach jednej usługi wstępu na Zajęcia fitness uczestnicy biorą udział w zorganizowanej aktywności ruchowej, której przebieg może różnić się pod względem intensywności oraz dominujących elementów ćwiczeń. W ramach świadczonej usługi wstępu na Zajęcia fitness uczestnicy pod nadzorem instruktora wykonują ćwiczenia, które mogą koncentrować się w szczególności na:
- wzmacnianiu całego ciała lub wybranych partii mięśni,
- rozciąganiu i poprawie elastyczności,
- aktywnościach:
o ogólnorozwojowych i kondycyjnych,
o stabilizacyjnych i prozdrowotnych,
o relaksacyjnych i oddechowych,
o wykonywanych przy muzyce,
o poprawiających świadomość ciała, postawę oraz kontrolę ruchu.
Uczestnicy nabywają umiejętności związane z odtworzeniem ćwiczeń, poprawą funkcjonowania mięśni i sprawnością ogólną. Ponadto, uczestnicy Zajęć fitness nie uczestniczą w żadnego rodzaju rywalizacji sportowej, w ramach której mogą uzyskać gratyfikację. Osoby korzystające z usługi wstępu na Zajęcia fitness uczestniczą w nich wyłącznie w ramach rekreacji.
Zajęcia fitness cechują się elastycznym przebiegiem, który może obejmować ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, kondycyjne, stabilizacyjne, relaksacyjne. Wynika to z rekreacyjnego charakteru zajęć oraz potrzeb uczestników. Ponadto, każdorazowo Zajęcia fitness odbywają się w podobny, schematyczny sposób.
Uczestnicy nabywają umiejętności związane z odtworzeniem ćwiczeń, poprawą funkcjonowania mięśni i sprawnością ogólną, zgodnie z założeniami Zajęć fitness.
Zajęcia fitness przebiegają w następujący sposób:
1. Uczestnicy przychodzą na teren obiektu sportowego.
2. Zostawiają rzeczy osobiste w szatni, przebierają się w strój sportowy i przygotowują się do zajęć w sali fitness.
3. Instruktor wprowadza uczestników do tematu zajęć, dodatkowo instruktor może także przeprowadzić rozgrzewkę.
4. Uczestnicy wykonują ćwiczenia wskazane przez instruktora.
Zajęcia fitness prowadzone są przez wykwalifikowanego i profesjonalnego instruktora, który odbył odpowiednie kursy/szkolenia.
Instruktor pełni funkcję opiekuna sali oraz ćwiczących, w szczególności, w ramach prowadzonych grupowych zajęć instruktor dba o bezpieczeństwo ćwiczących oraz dobiera odpowiedni dla danej grupy stopień trudności wykonywanych ćwiczeń.
Należy podkreślić, że instruktor w trakcie Zajęć fitness nie udziela porad dotyczących wykonywania ćwiczeń indywidualnie uczestnikom, lecz stosując powtarzalne sekcje prezentuje prawidłowy sposób ćwiczenia całej grupie. Wszystkie Zajęcia fitness mają charakter grupowy – nie stanowią treningu personalnego.
Instruktor nie prowadzi zajęć o charakterze szkoleniowym, edukacyjnym, terapeutycznym. Zajęcia mają charakter wyłącznie rekreacyjny, a rola instruktora polega na organizacji i animowaniu grupowej aktywności fizycznej. Istotnym elementem pracy instruktora jest również budowanie pozytywnych relacji z grupą oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy i poczuciu komfortu.
Instruktor, który prowadzi Zajęcia może współpracować z Wnioskodawcą na podstawie umowy zlecenie lub kontraktu B2B.
W razie wystąpienia kontuzji u uczestników Zajęć fitness odpowiedzialność ponosi Wnioskodawca, który jest objęty ubezpieczeniem od wypadków uczestników na Zajęciach fitness.
Oczekiwania uczestników wobec usługi, będącej przedmiotem wniosku, są ściśle związane z rekreacyjnym i relaksacyjnym charakterem zajęć. Osoby biorące udział w zajęciach poszukują aktywności fizycznej, która umożliwia efektywne i przyjemne spędzenie wolnego czasu. Oczekiwaniem osoby idącej na opisane we wniosku Zajęcia fitness jest także poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, wzmocnienie i rozciągnięcie ciała, zrelaksowanie się, odpoczynek od trudów życia codziennego i osiągnięcie równowagi.
W Zajęciach fitness można uczestniczyć odpłatnie na podstawie:
a) Karnetu:
(...);
lub
b) Biletu wstępu umożliwiającego jednorazowy wstęp na Zajęcia fitness.
Na Zajęcia fitness obowiązują zapisy, dlatego w pierwszej kolejności uczestnik lub uczestniczka Zajęć musi nabyć Karnet lub Bilet i zapisać się na Zajęcia. Dopiero wówczas umożliwiony zostaje wstęp na salę, na której odbywają się Zajęcia. Zarówno bilet, jak i karnet umożliwia wyłącznie wstęp na Zajęcia fitness i nie uprawnia uczestnika do korzystania z jakichkolwiek innych usług świadczonych przez Wnioskodawcę.
W piśmie z dnia 16 kwietnia 2026 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 7 kwietnia 2026 r., Wnioskodawca wskazał następujące informacje:
„(…). Zgodnie z treścią wezwania, poniżej wskazuję nazwę strony internetowej Wnioskodawcy, na której uczestnicy mogą zapisać się na Zajęcia typu fitness, będące przedmiotem wniosku o wydanie WIS: (…). Informuję także, że Wnioskodawca nie występował do Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie klasyfikacji według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla zajęć grupowych typu fitness, na które wstęp jest przedmiotem wniosku o WIS. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że zgodnie z pozycją 68 Załącznika Nr 3 do ustawy o VAT (Dz.U.2025.775 z dn. 16.06.2025 r.) gdzie indziej niesklasyfikowane usługi związane z rekreacją, w zakresie wstępu, bez względu na PKWIU, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% (8% w związku z art. 146a oraz art. 146ef ust. 1 ustawy o VAT).
Ponadto, w odpowiedzi na wezwanie do przedłożenia dokumentów do niniejszego pisma załączam:
(...).
Jednocześnie, Wnioskodawca chciałby sprecyzować, iż przedmiotem złożonego wniosku jest jednolita usługa w postaci wstępu do klubu fitness celem możliwości skorzystania z dowolnie wybranych grupowych zajęć fitness. Wstęp na zajęcia jest możliwy wyłącznie na podstawie wykupionego karnetu lub na podstawie jednorazowego biletu wstępu (zgodnie z rodzajem karnetu oraz cennikiem zawartym na stronie www). Zajęcia fitness prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora na sali wyposażonej w niezbędny sprzęt do wykonywania ćwiczeń. Instruktor biorąc aktywnie udział, demonstruje i objaśnia grupie cel wykonywania ćwiczeń oraz zasady obowiązujące przy ich wykonywaniu. W ramach zajęć grupowych instruktor jest dostępny wyłącznie dla wszystkich osób uczestniczących w zajęciach - nie jest więc dedykowany żadnej osobie na wyłączność. Zajęcia grupowe odbywają się cyklicznie na podstawie grafiku, który jest dostępny na stronie www. Osoby chcące skorzystać z zajęć grupowych samodzielnie dokonują wyboru zajęć.
W ocenie Wnioskodawcy, przedmiotowa usługa w zakresie wstępu na grupowe zajęcia fitness, korzysta z obniżonej stawki VAT 8%. W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU - »Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu«. Ponieważ ustawodawca nie określił właściwego PKWiU, jak również przepisy ustawy nie zawierają definicji pojęcia »rekreacja«, sięga się do wykładni językowej w przedmiotowym zakresie. Wielki Słownik Języka Polskiego (http://www.wsjp.pl/) za rekreację uznaje »ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu«. »Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem« Władysława Kopalińskiego (Świat Książki, Warszawa 2000) definiuje rekreację jako »odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego »recreatio« czyli powrót do zdrowia, sił«. Natomiast w Encyklopedii PWN (https://encyklopedia.pwn.pl) wskazano, że rekreacja to forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania i dla odpoczynku, rozrywki lub rozwoju własnej osobowości; podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi i domowymi, w czasie wolnym od pracy.
Uwzględniając powyższe definicje – na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy – w ocenie Wnioskodawcy za rekreację uznać należy różne formy aktywności dobrowolnie wybrane przez osobę posiadającą wybrany karnet bądź jednorazowy bilet wstępu, mające służyć wypoczynkowi, rozrywce czy zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje grupowe zajęcia fitness, dobrowolnie wybrane przez uczestnika zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami, zainteresowaniami czy preferencjami. Naczelny Sąd Administracyjny (por. np. wyroki z dnia 30 stycznia 2014 r. I FSK 311/13, z dnia 18 lutego 2014 r. I FSK 349/13 oraz z dnia z dnia 6 sierpnia 2014 r. I FSK 1365/13) wielokrotnie i konsekwentnie podkreślał, że użyte przez ustawodawcę sformułowanie »usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu« odnosi się do kart wstępu, stałych abonamentów (w tym także typu open) lub biletów i innych form opłaty za umożliwienie zarówno biernego jak i aktywnego korzystania z rozrywki i rekreacji, w tym przystosowanych do tego sal, pomieszczeń oraz urządzeń i przyrządów tam się znajdujących”.
Do ww. uzupełnienia Wnioskodawca dołączył:
(…).
Wnioskodawca w piśmie z dnia 29 kwietnia 2026 r. – w odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu – uzupełnił wniosek o następujące informacje:
Ad. 1.
W związku z wezwaniem Organu do jednoznacznego wskazania przez Wnioskodawcę, jakie jedne grupowe Zajęcia typu fitness (wynikające z podanej przez Wnioskodawcę strony internetowej oraz wymienione w przesłanym „GRAFIKU FITNESS”) są realizowane w ramach usługi będącej przedmiotem wniosku z dnia 16 lutego 2026 r. o wydanie WIS, Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem niniejszego wniosku jest świadczona przez Wnioskodawcę usługa wstępu na zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA” w formie grupowej (dalej: „Usługa”). Usługa będąca przedmiotem wniosku realizowana jest w salach fitness znajdujących się na terenie obiektu sportowego przystosowanego do wymogów rekreacji ruchowej. Zaplecze techniczne obejmuje specjalistyczny sprzęt, w tym: maty, piłki gimnastyczne, hantelki, laski gimnastyczne, piłki ovoball, wałki typu roller, stepy. Wyposażenie to pozwala na kompleksowe prowadzenie ćwiczeń z zakresu treningu funkcjonalnego i relaksacyjnego, zapewniając bezpieczeństwo i precyzję ruchu. Jak wskazano we wniosku z dnia 16 lutego 2026 r., Wnioskodawca nie jest właścicielem obiektu sportowego, w którym jest świadczona Usługa. Tytułem prawnym, uprawniającym do korzystania z obiektu sportowego jest umowa najmu.
Ad. 2.
Wskazane w pkt 1 zajęcia mieszczą się w grupowych Zajęciach fitness, których opis został przedstawiony w złożonym wniosku i są ujęte w grafiku zajęć (GRAFIKU FITNESS). Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że wstęp na zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA” odbywa się zgodnie z Regulaminem Fitness, Grafikiem Fitness oraz Cennikiem Fitness, dołączonymi w formie załączników do pisma uzupełniającego z dnia 16 kwietnia 2026 r.
Szczegółowy opis usługi:
Zajęcia prowadzone w ramach świadczenia Usługi mają charakter rekreacyjny. Celem Usługi jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej oraz dobrostanu psychofizycznego uczestnika. Usługa nie zawiera elementów szkoleniowych, edukacyjnych (nie nadaje uprawnień zawodowych) ani rywalizacyjnych, a po jej zakończeniu uczestnicy nie otrzymują żadnych certyfikatów, dyplomów ani zaświadczeń. Usługa nie służy zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, lecz jest skierowana na poprawę jakości życia uczestników poprzez rekreację ruchową i relaksację. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i prozdrowotny. Podczas zajęć realizowane są zestawy ćwiczeń ukierunkowane na:
- wzmacnianie całej sylwetki,
- poprawę równowagi, mobilności i elastyczności,
- poprawę techniki i świadomego ruchu podczas ćwiczeń.
Świadczona Usługa przynosi uczestnikom wymierne korzyści zdrowotne, do których należą:
1) wzmocnienie mięśni całej sylwetki;
2) poprawa elastyczności i mobilności stawów w sposób nieobciążający układu ruchu;
3) profilaktyka bólów stawowych oraz zmniejszenie istniejącego napięcia mięśniowego;
4) poprawa koordynacji ruchowej;
5) redukcja stresu i wzrost świadomości ciała poprzez pracę z oddechem i precyzją ruchu.
Uczestnicy i dostępność:
Oferta skierowana jest do osób dorosłych powyżej 60 roku życia, bez względu na poziom sprawności fizycznej czy statusu zawodowego (osoby aktywne i nieaktywne zawodowo). Zajęcia prowadzone są w systemie otwartym, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przez cały rok kalendarzowy. Dostęp do usługi jest odpłatny i realizowany w oparciu o jednorazowe wejścia lub pakiety wejść (karnety). Zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA” są realizowane pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora, którego zakres obowiązków obejmuje prowadzenie ćwiczeń zawierających elementy rozciągania, wzmacniania oraz działań ukierunkowanych na poprawę elastyczności mięśni. Do jego zadań należy również aktywizowanie i motywowanie uczestników do podejmowania wysiłku fizycznego. Instruktor sprawuje kontrolę nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń, na bieżąco modyfikuje ich intensywność oraz stopień trudności, dostosowując je do możliwości całej grupy. Należy podkreślić, że instruktor w trakcie zajęć nie udziela porad dotyczących wykonywania ćwiczeń indywidualnie uczestnikom, lecz stosując powtarzalne sekcje prezentuje prawidłowy sposób ćwiczenia całej grupie. Instruktor odpowiada także za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zajęć, w szczególności poprzez nadzorowanie poprawnej techniki ruchów oraz działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia urazów. Instruktor nie prowadzi zajęć o charakterze szkoleniowym, edukacyjnym, terapeutycznym. Zajęcia mają charakter wyłącznie rekreacyjny, a rola instruktora polega na organizacji i animowaniu grupowej aktywności fizycznej zgodnie z ustalonym programem oraz strukturą studia. Istotnym elementem pracy instruktora jest również budowanie pozytywnych relacji z grupą oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy i poczuciu komfortu. Instruktor, który prowadzi zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA”, będące przedmiotem Usługi, może współpracować z Wnioskodawcą na podstawie umowy zlecenie lub kontraktu B2B.
Zdaniem Wnioskodawcy, usługa powinna być objęta 8% stawką VAT jako „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” (poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z art. 146ef ust. 1 pkt 2 oraz poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Uzasadnienie klasyfikacji usługi
Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm. – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.
Zgodnie z art. 42a ustawy, wiążąca informacja stawkowa, zwana dalej „WIS”, jest decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług, która zawiera:
1) opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
2) klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług niezbędną do:
a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4;
3) stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4.
Zatem w przypadku, gdy stawka podatku od towarów i usług nie jest uzależniona od zaklasyfikowania danego towaru lub usługi do odpowiedniej klasyfikacji (CN, PKOB lub PKWiU), ale od spełnienia definicji (opisu) zawartej w odpowiednim przepisie ustawy lub pozycji załącznika do ustawy, przedmiotem postępowania w zakresie wydania WIS jest ustalenie, czy opisany towar lub usługa spełnia wymogi wskazane przez ustawodawcę w tym opisie.
Uzasadnienie zastosowania stawki podatku od towarów i usług
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4.
Natomiast stosownie do art. 146ef ust. 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r., poz. 248, z późn. zm.) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:
1) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110, art. 120 ust. 3a i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;
2) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
3) stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
4) stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.
W poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wskazano bez względu na symbol PKWiU – „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”.
Przepisy ustawy nie zawierają definicji pojęcia „rekreacja”. Słownik Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) definiuje rekreację jako „aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu”, Wielki Słownik Języka Polskiego (http://www.wsjp.pl/) za rekreację uznaje „ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu”, natomiast „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem” Władysława Kopalińskiego (Świat Książki, Warszawa 2000) definiuje rekreację jako „odpoczynek, rozrywka, wytchnienie, pochodzące od łacińskiego »recreatio« czyli powrót do zdrowia, sił”. Natomiast w Encyklopedii PWN (https://encyklopedia.pwn.pl) wskazano, że rekreacja to forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania i dla odpoczynku, rozrywki lub rozwoju własnej osobowości; podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi i domowymi, w czasie wolnym od pracy.
Mając na uwadze powyższe definicje – na potrzeby stosowania art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy – za rekreację uznać należy różne formy aktywności dobrowolnie wybrane przez człowieka, mające służyć wypoczynkowi, rozrywce czy zdrowiu. Tak rozumiana rekreacja obejmuje w szczególności zajęcia takie jak fitness, czy aerobik, ale również taką aktywność jak np. korzystanie z sauny.
Należy też zwrócić uwagę, że ustawodawca objął obniżoną stawką podatku w wysokości 8% wymienione w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy usługi, jednakże tylko w zakresie wstępu. Ustawodawca nie określił jednak ani form, ani kategorii „wstępu”, do których ma zastosowanie obniżona stawka podatku w wysokości 8%.
Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., strona internetowa www.sjp.pwn.pl), pod pojęciem „wstępu” należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś”.
Zatem pod pojęciem „wstępu” w rozumieniu poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak, np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, „na siłownię” – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zagadnienie związane z wykładnią analizowanych przepisów, w szczególności w odniesieniu do użytego w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy sformułowania „wyłącznie w zakresie wstępu”, było wielokrotnie przedmiotem rozważań sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. W orzecznictwie utrwalony został jednoznaczny pogląd, że w tym przypadku wykładnia pojęcia „wstęp” nie może ograniczać się wyłącznie do wejścia do obiektu lub na imprezę rozrywkową bez możliwości aktywnego uczestniczenia w zaoferowanej usłudze i korzystania z urządzeń potrzebnych do jej realizacji, stanowiłoby to bowiem niczym nieuzasadnione zawężenie tego pojęcia. Jak podkreślono, użyte przez ustawodawcę sformułowanie „usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” odnosi się do kart wstępu, stałych abonamentów lub biletów i innych form opłaty za umożliwienie zarówno biernego jak i aktywnego korzystania z rozrywki i rekreacji, w tym przystosowanych do tego sal, pomieszczeń oraz urządzeń i przyrządów tam się znajdujących. Natomiast określenie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi, które nie są związane z normalnym typowym użytkowaniem takiego obiektu, np. usługi restauracyjne na terenie sali sportowej, zakup napojów, odżywek, usługi osobistego/personalnego trenera – nie są objęte stawką obniżoną. Konsekwentnie podlegają opodatkowaniu stawką podstawową VAT.
Przedmiotem wniosku jest usługa polegająca na prowadzeniu przez wykwalifikowanego instruktora grupowych zajęć „GIMNASTYKA DLA SENIORA”. Zajęcia odbywają się w salach fitness znajdujących się na terenie obiektu sportowego przystosowanego do wymogów rekreacji ruchowej. Tytułem prawnym, uprawniającym Wnioskodawcę do korzystania z obiektu sportowego, w tym do znajdujących się na jego terenie sal treningowych jest umowa najmu. Zajęcia prowadzone w ramach świadczenia przedmiotowej Usługi mają charakter rekreacyjny. Celem Usługi jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej oraz dobrostanu psychofizycznego uczestnika. Usługa nie zawiera elementów szkoleniowych, edukacyjnych (nie nadaje uprawnień zawodowych) ani rywalizacyjnych, a po jej zakończeniu uczestnicy nie otrzymują żadnych certyfikatów, dyplomów ani zaświadczeń. Usługa nie służy zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, lecz jest skierowana na poprawę jakości życia uczestników poprzez rekreację ruchową i relaksację. Zajęcia mają charakter ogólnorozwojowy i prozdrowotny. Podczas zajęć realizowane są zestawy ćwiczeń ukierunkowane na:
- wzmacnianie całej sylwetki,
- poprawę równowagi, mobilności i elastyczności,
- poprawę techniki i świadomego ruchu podczas ćwiczeń.
Świadczona Usługa przynosi uczestnikom wymierne korzyści zdrowotne, do których należą:
1) wzmocnienie mięśni całej sylwetki;
2) poprawa elastyczności i mobilności stawów w sposób nieobciążający układu ruchu;
3) profilaktyka bólów stawowych oraz zmniejszenie istniejącego napięcia mięśniowego;
4) poprawa koordynacji ruchowej;
5) redukcja stresu i wzrost świadomości ciała poprzez pracę z oddechem i precyzją ruchu.
Oferta skierowana jest do osób dorosłych powyżej 60 roku życia, bez względu na poziom sprawności fizycznej czy statusu zawodowego (osoby aktywne i nieaktywne zawodowo). Zajęcia prowadzone są w systemie otwartym, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przez cały rok kalendarzowy. Dostęp do usługi jest odpłatny i realizowany w oparciu o jednorazowe wejścia lub pakiety wejść (karnety). Zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA” są realizowane pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora, którego zakres obowiązków obejmuje prowadzenie ćwiczeń zawierających elementy rozciągania, wzmacniania oraz działań ukierunkowanych na poprawę elastyczności mięśni. Do jego zadań należy również aktywizowanie i motywowanie uczestników do podejmowania wysiłku fizycznego. Instruktor sprawuje kontrolę nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń, na bieżąco modyfikuje ich intensywność oraz stopień trudności, dostosowując je do możliwości całej grupy. Instruktor w trakcie zajęć nie udziela porad dotyczących wykonywania ćwiczeń indywidualnie uczestnikom, lecz stosując powtarzalne sekcje prezentuje prawidłowy sposób ćwiczenia całej grupie. Instruktor odpowiada także za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zajęć, w szczególności poprzez nadzorowanie poprawnej techniki ruchów oraz działania mające na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia urazów. Instruktor nie prowadzi zajęć o charakterze szkoleniowym, edukacyjnym, terapeutycznym. Zajęcia mają charakter wyłącznie rekreacyjny, a rola instruktora polega na organizacji i animowaniu grupowej aktywności fizycznej zgodnie z ustalonym programem oraz strukturą studia. Istotnym elementem pracy instruktora jest również budowanie pozytywnych relacji z grupą oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej współpracy i poczuciu komfortu. Instruktor, który prowadzi zajęcia „GIMNASTYKA DLA SENIORA”, będące przedmiotem wniosku, może współpracować z Wnioskodawcą na podstawie umowy zlecenie lub kontraktu B2B.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że świadczona przez Wnioskodawcę usługa prowadzenia grupowych zajęć „GIMNASTYKA DLA SENIORA”, stanowi „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”, o których mowa w poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy.
W rezultacie usługa będąca przedmiotem wniosku podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy oraz poz. 68 załącznika nr 3 do ustawy.
Informacje dodatkowe
Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała.
Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do usług tożsamych pod każdym względem z usługą będącą przedmiotem niniejszej decyzji.
Niniejsza WIS wiąże, z zastrzeżeniem art. 42c ust. 2-2d ustawy, organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, oraz ten podmiot, w odniesieniu do usługi będącej jej przedmiotem, która zostanie wykonana w okresie ważności WIS (art. 42c ust. 1 pkt 2 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:
- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),
- usługa, będąca przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).
Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia następującego po dniu jej doręczenia (art. 42ha ust. 1 ustawy).
WIS traci ważność przed upływem 5 lat, z dniem:
1) następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo
2) wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1
- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42ha ust. 2 ustawy).
WIS wygasa z mocy prawa przed upływem powyższego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do usługi będącej przedmiotem tej WIS, gdy zmiana tych przepisów spowodowała, że
- klasyfikacja usługi, lub
- stawka podatku właściwa dla usługi lub
- podstawa prawna stawki podatku
staje się niezgodna z tymi przepisami.
Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).
Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2025 r., poz. 111, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji – stosownie do art. 220 § 1 w zw. z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej – służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Odwołanie zgodnie z art. 42g ust. 4 ustawy, można złożyć wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ będąc użytkownikiem konta/wyznaczając użytkownika konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym korzystając z formularza Pismo WIS. Następnie należy wybrać rodzaj pisma Odwołanie w sprawie WIS.
Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).