0111-KDSB3-2.450.877.2025.3.MC
Wyrób o nazwie handlowej (…), który zgodnie z informacją zawartą we wniosku, składa się z (…). (…) – dane zastrzeżone
WIĄŻĄCA INFORMACJA AKCYZOWA (WIA)
Podstawa prawna:
Art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.) w związku z art. 7g ust. 2 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, pkt 34b, pkt 34e, pkt 35, art. 3, art. 7d ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2, ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. Dz. U. z 2026 r., poz. 412 ze zm.).
(...)
UZASADNIENIE
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych, wyroby nowatorskie, urządzenia do waporyzacji, zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 34e ww. ustawy, pod pojęciem urządzeń do waporyzacji należy rozumieć wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne, z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych wyłącznie do celów medycznych.
Art. 2 ust. 1 pkt 34 ww. ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że pod pojęciem papierosów elektronicznych należy rozumieć zarówno jednorazowe papierosy elektroniczne jak i wielorazowe papierosy elektroniczne, przy czym, jak wskazuje definicja zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 34b, wielorazowe papierosy elektroniczne to urządzenia umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu z płynu do papierosów elektronicznych, które są przeznaczone do ponownego napełniania płynem do papierosów elektronicznych lub wymiany zbiornika z płynem do papierosów elektronicznych, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.
Natomiast za jednorazowe papierosy elektroniczne, w myśl w myśl art. 2 ust. 1 pkt 34a ww. ustawy uważa się urządzenia umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu z płynu do papierosów elektronicznych zawartego w tych urządzeniach, które nie są przeznaczone do ponownego napełniania płynem do papierosów elektronicznych lub wymiany zbiornika z płynem do papierosów elektronicznych, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.
Jednocześnie, zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 2 ust. 1 pkt. 35 ww. ustawy, za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę, przy czym roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.
Stosownie do treści art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych (…) stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.). W myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy, zmiany w Nomenklaturze scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.
Pozycja 46 w załączniku nr 1 do ww. ustawy, zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, wskazuje, że wyrobem akcyzowym jest płyn do papierosów elektronicznych, bez względu na kod CN.
Ponadto, pozycja 48 Załącznika nr 1 do ww. ustawy, zawierającego wykaz wyrobów akcyzowych, wskazuje, że wyrobami akcyzowymi są urządzenia do waporyzacji, bez względu na kod CN.
Z uwagi na powyższe, klasyfikacja taryfowa wyrobu objętego wnioskiem o wydanie wiążącej informacji akcyzowej w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania.
Przedmiotem niniejszej decyzji jest wyrób o nazwie handlowej (…), który zgodnie z informacją zawartą we wniosku, składa się z (…).
W związku z pismem Wnioskodawcy, które zostało doręczone w dniu (…), postanowieniem nr (…) z dnia (…) do sprawy włączono sprawozdanie z badań nr (…) z dnia (…), które dotyczy wyrobu tożsamego, różniącego się jedynie dodatkiem aromatu smakowego.
Wyniki badań tożsamego produktu przeprowadzonych przez Dział Laboratorium Celne (...) Urzędu Celno-Skarbowego w (...) (sprawozdanie z badań nr (…) z dnia (…)) wykazały, że badaną próbkę stanowi wyrób składający się z (…)
Należy stwierdzić, iż wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że (…) umożliwia wytworzenie oraz spożycie aerozolu, w związku z czym spełnia ustawową definicję wielorazowego papierosa elektronicznego wskazaną w art. 2 ust. 1 pkt 34b ww. ustawy. Tym samym stanowi wyrób akcyzowy określony w art. 2 ust. 1 pkt 34e tj. urządzenie do waporyzacji.
Ponadto, z akt sprawy oraz przeprowadzonych badań laboratoryjnych wynika, że w przedmiotowym urządzeniu do waporyzacji zawarty jest płyn składający się z (…), który wypełnia definicję określoną w art. 2 ust. 1 pkt 35 ww. ustawy tj. stanowi płyn do papierosów elektronicznych, bowiem wykorzystywany jest w papierosie elektronicznym w celu wytworzenia i spożycia aerozolu.
Potwierdzono tym samym, że (…) stanowi wyrób akcyzowy (urządzenie do waporyzacji) ujęty w poz. 48 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, który jednocześnie wypełniony jest płynem do papierosów elektronicznych (wyrobem akcyzowym) ujętym w poz. 46 zał. nr 1 do ww. ustawy.
Stosownie do powyższego postanowiono jak w sentencji.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji – stosownie do art. 220 § 1 w związku z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej – służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Odwołanie, zgodnie z art. 7g ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, można złożyć wyłącznie za pośrednictwem konta na PUESC.
Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).
INFORMACJA
1. Podmiot, na rzecz którego wydano Wiążącą Informację Akcyzową, może ją stosować dla wyrobów tożsamych pod każdym względem z wyrobem objętym niniejszą decyzją.
2. WIA wiąże organy podatkowe i podmiot, na rzecz którego została ona wydana, w odniesieniu do wyrobów akcyzowych albo samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane w okresie ważności WIA (art. 7d ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym).
3. WIA jest wydawana na okres 5 lat i jest ważna od dnia następującego po dniu, w którym stała się ostateczna (art. 7d ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym).
4. WIA traci ważność przed upływem 5-letniego okresu z dniem:
a) następującym po dniu, w którym decyzja o zmianie WIA albo decyzja o uchyleniu WIA stała się ostateczna, albo
b) wygaśnięcia na podstawie art. 7h ust. 1
- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 7d ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym).
5. WIA wygasa z mocy prawa w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy odnoszących się do wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, będących przedmiotem WIA, w wyniku której WIA staje się niezgodna z tymi przepisami. Wygaśnięcie WIA następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIA stała się niezgodna (art. 7h ust. 1).
6. Organ podatkowy, na wniosek podmiotu, na rzecz którego WIA została wydana, złożony nie później niż 3 miesiące przed upływem okresu, na jaki WIA została wydana, może, w drodze decyzji, przedłużyć ten okres na kolejne okresy, nie dłuższe niż 5 lat (art. 7hb ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym).
(…) – dane zastrzeżone