Spis treści[Schowaj]
Dołożyliśmy wszelkich starań by nasz program TaxMachine PITy 2022/2023 był maksymalnie łatwy w użytkowaniu i jednocześnie spełniał wymagania profesjonalistów.

Początkujący użytkownicy powinni zwrócić uwagę na panel po prawej stronie głównego okna programu, zwany "Asystentem", który objaśnia podstawowe kwestie związane z obsługą programu. Tekst w tym panelu zawiera linki, po kliknięciu których otwierają się następne okienka np. "Kreator PIT", okno nowego podatnika czy też okno dodania nowego zeznania bez kreatora. Niektóre z tych linków otwierają pomoc do programu, w której dokładniej opisano obsługęprogramu.

1. Wszystkie deklaracje PIT w jednym programie

Program w najnowszej wersji oprócz popularnych deklaracji PIT (PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-36L, PIT-38,PIT-39, PIT-16A, PIT-19A) zawiera także formularze używane przez płatników podatku dochodowego od wynagrodzeń, w tym PIT-11, PIT-4R, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-R, PIT-12, PIT-2, PIT-2A, IFT-1/1R.
Jest to to jedyny taki program którym można bezpłatnie sporządzać dowolną ilość tych deklaracji dla dowolnej ilości płatników i pracowników, wszystkie deklaracje można wysyłać przez internet do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Więcej o wysyłaniu deklaracji płatniczych.

Program zawiera także formularze rejestracyjne, w tym ZAP-3 i NIP-7 wraz z załącznikami, można je wysyłać elektronicznie z użyciem podpisu.

2. Unikalny Kreator PIT

Większość podatników powinna korzystać z Kreatora PIT podczas sporządzania zeznań. Kreator ten znacząco ułatwia ich tworzenie, szczególne osobom, które nie są biegłe w rozliczaniu zeznań PIT.

Kreator po kolei pyta o wszystkie potrzebne informacje, wprowadzamy w nim: uzyskane przychody, opłacone zaliczki na podatek dochodowy, wartości opłaconych składek ZUS, kwoty ulg na dzieci, na internet i wszelkie inne niezbędne wartości i inne dane. Zakres i ilość niezbędnych danych zależy od rodzaju przychodów, jakie uzyskaliśmy, oraz od rodzaju ulg podatkowych z jakich chcemy skorzystać itd.

Wszystkie zagadnienia są szczegółowo opisane w oknie kreatora, możemy np. zapoznać się z warunkami wykorzystania różnych ulg, informacjami związanymi z rozliczeniem wspólnym oraz wszelkimi innymi informacjami niezbędnymi do podjęcia decyzji związanych z rozliczeniem rocznym.

Po wprowadzeniu wszystkich danych Kreator PIT sporządza zeznania PIT, może to być jedno lub więcej zeznań. Kreator PIT, na podstawie wprowadzonych danych o przychodach, samodzielnie dobiera odpowiednie zeznania, użytkownik nie musi wiedzieć jakie zeznania należy sporządzić. Dodatkowo Kreator PIT sprawdza jaka metoda opodatkowania będzie korzystniejsza dla podanej kombinacji przychodów i informuje o tym, że np. rozliczenie wspólne nie jest korzystne w danym przypadku. Kreator PIT automatycznie dołącza do zeznania odpowiednie załączniki.

W zeznaniach wygenerowanych przez Kreator PIT jest specjalny przycisk "Kreator PIT", po jego naciśnięciu wracamy do Kreatora z którego wygenerowaliśmy deklarację, możemy np. zmienić wprowadzone dane i wygenerować deklarację ponownie.

Kreator PIT obsługuje wszystkie typowe źródła dochodów i ulgi podatkowe, dzięki temu w 99% przypadków nie trzeba będzie nic poprawiać w wygenerowanych zeznaniach PIT. W pewnych przypadkach niezbędne jednak będzie uzupełnienie wygenerowanych zeznań o dodatkowe dane. Kreator nie obsługuje niekórych mało używanych ulg i odliczeń, a także niektórych rzadko występujących rodzajów dochodów. Należy je wpisać w odpowienie pola wygenerowanego zeznania lub załącznika.

Kreator PIT wszystkie zakladki

 

3. Wysyłka e-Deklaracji z podpisem i bez podpisu

Wysyłanie e-Deklaracji przez Internet jest w programie TaxMachine PIT 2021/2022 uproszczone w maksymalnym stopniu. Klikamy na przycisk "e-Deklaracje" na pasku narzędzi formularza i pojawia się okno wysyłki e-Deklaracji. Następnie należy podać kwotę przychodu podatnika z zeznania PIT w roku poprzednim i nacisnąć przycisk "Wyślij". Po kilku sekundach deklaracja trafi do systemu e-Deklaracje.

Po wysłaniu zeznania można wyświetlić Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), robi się to klikając przycisk "Poświadczenie odbioru" na wstążce formularza. Poświadczenie takie można np. wydrukować i podpiąć pod PIT, poświadczenie to potwierdza złożenie e-Deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Ważną nowością w programie TaxMachine PITy jest także możliwość podpisywania zeznań rocznych PIT oraz deklaracji "płatniczych" za pomocą "danych autoryzacyjnych", czyli do ich wysyłki nie jest już potrzebny drogi podpis kwalifikowany (dotyczy to tylko podatników/płatników - osób fizycznych, podatnicy/płatnicy nie będący osobami fizycznymi nadal muszą mieć podpis elektroniczny). Więcej o wysyłaniu e-deklaracji w pomocy.

e deklaracje wysylka

 

4. Wstępnie wypełnione zeznania PIT

Najnowsza wersja programu ma także wbudowaną obsługę wstępnie wypełnionych zeznań PIT, systemu uruchomionego przez Ministerstwo Finansów 16 marca 2015. Wystarczy wpisać tylko imię, nazwisko, PESEL i wartość przychodu za 2020 rok i program sam uzupełni resztę danych, w tym dane adresowe i wszystkie pozostałe kwoty. Dzięki tej nowej funkcji typowy PIT-37 lub PIT-36 można zrobić w czasie krótszym niż minuta. Jednocześnie nasz program jest dużo wygodniejszy w obsłudze niż Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów oraz wypełnia automatycznie także PIT-36 (w portalu Ministerstwa jest tylko PIT-37). Więcej informacji na temat wstępnie wypełnionych zeznań PIT.


 

okno glowne

 

5. Aktywne formularze

Program TaxMachine PITy 2022/2023 umożliwia pracę bezpośrednio na formularzach PIT, czyli tak zwane aktywne formularze. Kreator PIT, po wygenerowaniu zeznań, otwiera nowe zeznania w tym trybie (można wtedy wrócić do Kreatora naciskając przycisk "Kreator PIT" na pasku narzędzi formularza), tworząc zeznania bez Kreatora od razu mamy do czynienia z formularzem.

Większość pól formularza można zmieniać, wpisywać inne kwoty, poprawiać pola tekstowe itd. Niektóre pola są zablokowane do edycji, bowiem są automatycznie wyliczane przez program. Zmiana kwoty w niektórych polach powoduje automatycznie przeliczenie formularza, czyli np. zmiania kwoty przychodu automatycznie wpływa na kwotę wartości podatku należnego.

Praca bezpośrednio za formularzu, bez wstępnego wpisywania danych do Kreatora PIT, ma swoje zalety. Ten tryb pracy może być przydatny dla zaawansowanych użytkowników, którzy doskonale wiedzą gdzie wpisać odpowiednie kwoty. Jest do dla nich dużo szybszy sposób na przygotowanie zeznania PIT. Oczywiście pracując w ten sposób należy wiedzieć jakie zeznania wybrać, jakie załączniki dołączyć do głównego formularza itd. - ale dla profesjonalistów nie jest to problemem.

pit 37