db movePowoli zbliżamy się do wydania ostatecznej wersji programu TaxMachine 2.

Początkowo zakładane było wspieranie czterech silników baz danych, ale zdecydowaliśmy że dostępne będą tylko dwa najbardziej wydajne rozwiązania: SQLite jako baza lokalna (z możliwością okazjonalnej pracy wielostanowiskowej) oraz MySQL.

Staramy się by migracja do nowych baz danych była możliwie jak najłatwiejsza, w większości przypadków odbędzie się ona całkiem automatycznie. Jednak użytkownicy korzystający z serwera TreeDB będą musieli przeprowadzić pewne czynności, z czego chyba najbardziej skomplikowaną będzie instalacja serwera MySQL.

Dlatego już teraz zapraszamy do zapoznania się z procesem migracji oraz konfiguracją nowego programu. W osobnym artykule pokazujemy jak zainstalować i skonfigurować serwer MySQL.

Zapraszamy także do pobrania wersji beta, jest dostępna na stronie pobierania programów.

Zobacz też: co nowego w programie TaxMachine 2.

taxmachine okno glowne

Dodaliśmy mechanizm automatycznej reaktywacji licencji, dzięki temu nie trzeba już przeprowadzać ręcznej reaktywacji po każdym przedłużeniu subskrypcji aktualizacji. Program automatycznie łączy się z serwerem aktywacyjnym podczas każdego uruchomienia programu i sprawdza aktualną datę ważności subskrypcji. Oczywiście do działania tej funkcji niezbędne jest połączenie z internetem.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla sporej grupy użytkowników, którzy dostają darmowe subskrypcje w zamian za przekazany Fundacji "Tęczowy Parasol" 1% podatku. Przedłużenie to jest automatycznie uwzględniane w ich licencjach.

W dniu dziesiejszym dostaliśmy liczne zgłoszenia od użytkowników programu antywirusowago Avast o wykrytym zagrożeniu w pliku tmxp.exe.

Jest to fałszywy alarm, program został przeskanowany przez 56 antywirusów i tylko Avast zgłasza zagrożenie:
https://www.virustotal.com/pl/file/fe0c045b50d7f3a2fb89f6ef5a7e0f37bc0787c664b24513eb1006e2f62b0448/analysis/

Prosimy o dodanie pliku tmxp.exe do wyjątków w programie Avast oraz zgłoszenie tego problemu firmie Avast poprzez formularz zgłoszeniowy:
https://www.avast.com/contact-form.php?subject=VIRUS-FILE.

Więcej informacji na temat tego problemu na forum Avast:
https://forum.avast.com/index.php?topic=176583.msg1252118#msg1252118

Wygląda na to, że dzisiajsza aktualizacja bazy antywirusowej Avasta-a spowodowała usuwanie oprogramowania wielu firm. Usuwane były wszystkie programy napisane w Delphi.

Jest to nie pierwsza taka wpadka tego producenta, odradzamy korzystanie z tego antywirusa ze względu na częste błędy i fałszywe alarmy.

Dodano dzisiaj wysyłkę e-deklaracji VAT-27(1) i VAT-27K(1).

Pozostałe zmiany w programie TaxMachine:

 • Domyślny tryb wyliczania formularzy przestawiony na "Tylko wyliczanie na żądanie". Standardowo do tej pory program automatycznie przeliczał formularze np. po dodaniu załącznika, co w przypadku wypełniania deklaracji i innych formularzy podatkowych "z ręki" powodowało niepożądany efekt w postaci zastępowania ręcznie wpisanych kwot wartościami wyliczonymi z ewidencji księgowych, czyli najczęściej zerami jeżeli ewidencja dla danej firmy nie jest prowadzona w programie.
  Obecnie domyślnie program nie przelicza formularza automatycznie, należy kliknąć "Wylicz" aby to się stało, domyślne ustawienie widać poniżej:wyliczanie formularzy
  Zwracamy uwagę, że opcja "Wyliczanie automatyczne" dla formularzy które już były otwierane w Państwa systemach może być włączona i ta aktualizacja tego nie zmieni, w takim przypadku należy samemu wybrać opcję "Tylko wyliczanie na żądanie" dla danego formularza lub wyczyścić ustawienia dla wszystkich formularzy z użyciem pozycji menu "Narzędzia/Przywróć domyślne ustawienia dla wszystkich okien programu".przywracanie domyslnych ustawien okien

 

W dniu dzisiejszym udostępniona została aktualizacja programu TaxMachine związana z ze zmianami w podatku VAT której weszły w życie od 1 lipca 2015.

Dodane zostały następujące deklaracje:

 • VAT-7(15),
 • VAT-7K(9),
 • VAT-7D(6),
 • VAT-27(1),
 • VAT-8M(4),
 • VAT-9M(4).

Dodatkowo wprowadzono modyfikacje w programie związane ze zmianami w VAT odnośnie dostaw dla których podatnikiem jest nabywca. Dodano nowe typy rejestrów VAT:

 • Nabycie towarów, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 7 i 8 ustawy,
 • Nabycie towarów, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 5 ustawy,
 • Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 7 ustawy,
 • Dostawa usług, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 8 ustawy.

Poprzednio dostępny w programie typ rejestru "Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca" obecnie nazywa się "Nabycie towarów, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 7 i 8 ustawy". Jeżeli księgowalliście Państwo do tej pory tylko nabycia dla których podatnikiem jest nabywca to nie trzeba nic zmieniać w definicjach rejestrów VAT. Należy natomiast dodać nowe rejestry VAT dla dostaw towarów i usług (jeżeli takie są księgowane), oraz ewentualnie nowy rejestr dla nabyć dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 5 ustawy.

Nowa deklaracja VAT-27(1) wypełnia się automatycznie na podstawie zapisów w rejestrach VAT typu "Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 7 ustawy" oraz typu "Dostawa usług, dla której podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. pkt 8 ustawy".

Na ten moment nie działa jeszcze wysyłka elektroniczna deklaracji VAT-27(1), możliwość wysyłki tej e-deklaracji będzie dodana w przyszłym miesiącu.

 VAT 27

db moveInformujemy, że od kilku miesięcy trwają prace nad przeniesieniem bazy danych TaxMachine na systemy SQL-owe. Uznaliśmy, że system TreeDB, od początku stosowany w TaxMachine, nie jest wystarczająco elastyczny i aby zapewnić szybszy rozwój programu niezbędna będzie migracja baz danych.

Planujemy wykorzystanie systemu SQLite przy dostępie lokalnym, oraz Microsoft SQL Server, MySQL lub PostgreSQL przy pracy wielostanowiskowej. Praca z bazą SQLite będzie także możliwa w modelu wielostanowiskowym, aczkolwiek nie będzie to zalecane ze względu na dosyć niską wydajność tego rozwiązania przy dostępnie do bazy SQLite po sieci, głównie chodzi o niską wydajność zapisu danych.

Zastosowanie systemów SQL-owych przyniesie wiele korzyści, przede wszystkim:

 • szybszy rozwój programu, stosując standardowe rozwiązania możemy skupić się bardziej na dodawaniu nowych funkcji do programu, odchodzi konieczność utrzymania i rozwoju kodu serwera TreeDB,
 • możliwość dostępu do bazy danych z zewnętrznych programów,
 • lepsza wydajność przy pracy wielostanowiskowej i zdalnej,
 • łatwiejsze zarządzanie bazami danych z wykorzystaniem istniejącego oprogramowania narzędziowego do baz SQLite, MS SQL Server, MySQL i PostgreSQL,
 • baza SQLite nie wymaga żadnej konfiguracji, będzie ona zalecana przy pracy jednostanowiskowej, z możliwością pracy wielostanowiskowej poprzez łączenie się z plikiem bazy SQLite umieszczonym na dysku sieciowym,
 • najczęściej brak konieczności instalowania dodatkowego programu-serwera przy pracy wielostanowiskowej, serwer MS SQL Server jest już używany w wielu firmach korzystających z Programu Płatnika, tak więc najczęściej instalacja dodatkowego oprogramowania nie będzie w ogóle konieczna,
 • możliwość instalacji serwera MySQL czy PostgreSQL na serwerze Linuksowym, w tym także zdalnym poza siedzibą firmy na wynajętym serwerze dedykowanym lub serwerze VPS, możliwość wykorzystania istniejących już instalacji serwera MySQL lub PostgreSQL, lokalnych i zdalnych.

Planowany czas udostępnienia programu TaxMachine 2 z obsługą baz SQL-owych to listopad 2015. Program w nowej wersji nie będzie już posiadał możliwości pracy z serwerem TreeDB, dlatego niezbędne będzie w tym przypadku przeprowadzenie migracji bazy danych do jednego z trzech wspomnianych wyżej systemów. Program TaxMachine 2 będzie posiadał narzędzie konwersji baz danych, z jego zastosowaniem możliwe będzie przeniesienie istniejących baz TreeDB do jednego z wybranych systemów SQL-owych, możliwe będzie także połączenie instniejących baz TreeDB.

Klienci nie korzystający z serwera TreeDB nie będą musieli przeprowadzać procedury migracji bowiem TaxMachine 2 automatycznie skopiuje wszystkie dane do nowej bazy SQLite.

W związku z pytaniami informujemy, że nowe wersje deklaracji VAT będą dostępne w programie TaxMachine po dniu 27 lipca. Nowe wzory po raz pierwszy będą składane w sierpniu 2015 roku za miesiąc lipiec.